Biblioteka

biblioteka_02 Biblioteka powstała z inicjatywy Akcji Katolickiej w końcu ubiegłego wieku.
W latach 1998-2000 trwały prace związane z przygotowaniem i wyposażeniem biblioteki. Dzięki zapobiegliwości ówczesnego proboszcza Ks. Stanisława Mlyczyńskiego, pomieszczenie biblioteki – Sala Św. Kazimierza na parterze Domu Parafialnego – zostało wyposażone w regały biblioteczne, skrzynki katologowe, biurka i dodatkowe punkty świetlne.

biblioteka_logoKsiążki pochodzące z biblioteki (prawdopodobnie istniejącej przy parafii w latach 60-tych) oraz liczne dary od parafian i księży zostały zinwentaryzowane, skatalogowane i oprawione. Odnalezienie poszukiwanej książki ułatwiają trzy rodzaje katalogów: autorski, rzeczowy i tytułowy.
Biblioteka rozpoczęła udostępnianie zasobów we wrześniu 2000 r. za probostwa ks. Prałata Stanisława Sojki.
biblioteka_04W chwili obecnej księgozbiór liczy 2880 książek, w tym około 1/3 tytułów to literatura religijna z zakresu teologii dogmatycznej i praktycznej, książki dotyczące Biblii, Pisma Świętego, papiestwa, religii chrześcijańskiej.
Dużą poczytnością cieszą się pozycje o świętych, wewnętrznym życiu religijnym oraz rozmyślania religijne.
Literatura piękna a więc powieści, opowiadania pisarzy polskich i obcych, poezja i dramat – to największa część naszego księgozbioru. Uczniowie znajdą dla siebie trochę lektur a najmłodsi bajeczki i baśnie.
W bibliotece parafialnej pracują społecznie od początku jej istnienia trzy osoby: Ewa Pękala-Zięba, Teresa Kołodziej, Maria Guła.

Biblioteka zaprasza w każdą środę w godzinach od 17.00 do 19.00.

Oprac.: Ewa Pękala-Zięba

Komentowanie jest wyłączone